Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Figurka odrestaurowana

Email Drukuj PDF

Fotorelacja z uroczystego poświęcenia figurki jest tu: kliknij

We wtorek, 4.10.2011r o godz.16.00 odbędzie się wyjątkowa uroczystość - poświęcenie odrestaurowanej figurki Matki Boskiej w Kroczewie. Wydarzenie to będzie zwieńczeniem

wielu lat starań o wszelkie pozwolenia, docieranie do właścicieli terenu, poszukiwania w archiwaliach starych wizerunków naszej figurki, przeprowadzenie wielu rozmów z urzędnikami i mieszkańcami, zdobycie funduszy... to wszystko olbrzymi trud i wielka społeczna praca. Projekt uporządkowania terenu wokół figurki oraz jej odrestaurowanie, to był jeden z pierwszych projektów stowarzyszenia, podjęty do realizacji 14.10.2007r podczas Walnego Zebrania Członków. I po wielu próbach, dzięki wytrwałosci kierowniczki projektu, własnie dobiegł do... nie do końca:) bowiem jest jeszcze w planie tablica pamiątkowa i ... niespodzianka :) ...zobaczymy co uda się zrobić.

Tą Wyjatkową Osobą, dla której wszelkie utrudnienia w realizacji tego projektu, były kolejnymi wyzwaniami - jest wspaniała, niezwykle miła, ciepła, zawsze elegancka i piękna kobieta, Pani Grażyna Mokrzycka. Często opowiada o swojej olbrzymiej sympatii do Kroczewa, ubolewa nad upadkiem świetności i brakiem jakichkolwiek działań kulturalnych. Niezwykle aktywna, członek- założyciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic, członek Zarządu: niegdyś wice prezes, obecnie członek Komisji Rewizyjnej naszej orgnizacji. Przez wszystkich w Okolicy znana, z racji wykonywanego zawodu, zawsze dla niej ważnego, wiążącego się z niesieniem pomocy, ulgi i wsparcia drugiemu człowiekowi. Niezwykła osobowość.

Pani Grażynko, dziękujemy!


Dziękujemy też wszystkim osobom współpracującym z p. Grażyną Mokrzycką, szczególnie serdecznie, za wkład pracy i wsparcie - Pani Danucie Klimczewskiej, Pani Izabeli Kozioł i Pani Alinie Sekuła.

Wyjątkowe podziękowania, składamy właśnie Pani Alinie Sekuła, za wieloletni trud opiekowania się figurą Matki Boskiej. Za codzienne zapalanie lampki, za pielenie chwastów, za wciąż nowe nasadzenia roślin i wszystkie prace porządkowe przez ostatnie lata. A wcześniej... robiła to Jej mama, którą również wszyscy pamiętamy - Pani Wanda Miller. Opiekowała się figurką, była fundatorką kolejnych odnowień oraz ogrodzenia z siatki, które służyło do tej pory. Prosimy przyjąć wyrazy naszego wielkiego uznania i podziękowanie.


Dziękujemy p. Donatowi Suchenkowi za udostępnienie zdjęcia figurki z roku 1943 i pozostałych zdjęć, ze zbiorów własnych i opracowań historycznych.

Uroczystość poświęcenia figurki rozpocznie Msza święta o godz.16.00 w intencji darczyńców i wszystkich którzy przyczynili się do raelizacji tego przedsięwzięcia. Następnie przejdziemy wraz z pocztem sztandarowym młodzieży i członkiniami koła "Żywego Różańca" do figurki.

zdjęcia z roku 1977  i  2011 p. Donat Suchenek

Postać Pani Grażyny Mokrzyckiej prezentuję z wielką tremą, bo chcę by to był ukłon uznania dla Jej pracy i wielkiej pogody ducha. Mam nadzieję, że podziękujemy też we wtorek brawami:)

zdjęcie "Płońszczaka" z Zebrania Założycielskiego 2007r.

tekst i zdjęcia ze spotkań Stowarzyszenia - Małgorzata Oszczyk