Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Z dziejów Kroczewa i Okolic Zajazd pocztowy cz.2

Zajazd pocztowy cz.2

Email Drukuj PDF

 

Foto: Zajazd stacji pocztowej w Tarczynie z pocz. XIX w. jest przykładem zastosowania pewnych rozwiązań architektonicznych zwiększających funkcjonalność, jak i wygodę pracowników poczty. Charakterystyczny ryzalit zawiera bramę dwuskrzydłową przez którą wjeżdżały m.in. konie kurierów i powozy pocztowe. Po wjeździe zamykano bramę. Strudzeni konni pocztowcy mogli udać się bezpośrednio do pomieszczeń zaplecza służbowego, jadalni, bądź korytarzami przejść do pokoi noclegowych. Obsługa zajazdu odprowadzała zaprzęgi konne do stajni znajdujących się w pobliżu budynku stacji.

Foto: Odbicie pieczęci poczty carskiej z 1866 r. Między dwie warstwy laku wkładano cienki sznurek wzmocniony przeplotem srebrnych nici, który w odpowiedni sposób połączony był ze zwiniętym glejtem. W przypadku próby otworzenia korespondencji pieczęć lakowa ulegała zniszczeniu. Odbity - na ciepło - stempel pocztowy wskazuje na datę nadania 28.04.1866 r. Po próbie otworzenia, dwie płaszczyzny uległy odłączeniu powodując przerwanie jednolitych składników informacyjnych: cyfr, liter, symboli władzy carskiej. Pieczęć jest przykładem zastosowania pewnych zabezpieczeń, które nie pozwalały na wnikanie w treści prywatnej korespondencji przez niepowołane osoby. Foto. Odbicie stempla datowego Urzędu pocztowego Kroczewo z 1989 r.

Foto: W okresie powojennym, w różnych latach, Urząd pocztowy jak i tzw. agencje

w Kroczewie mieściły się w wydzielonych pomieszczeniach prywatnych budynków. Zmiany reorganizacyjne w strukturach poczty, nowości technologiczne oraz tzw. wykazywanie nierentowności. W pewnym okresie powodowały, że terenowe oddziały pocztowe umiejscowione w małych wioskach traciły na znaczeniu. Ten los spotkał również siedzibę placówki pocztowej w Kroczewie.

W ok. 2004 r., po raz ostatni, odbito pocztowy datownik z napisem ,,Kroczewo”. W ten sposób zakończono ponad 200 letnie ( może i dużo wcześniejsze) związki Kroczewa z bogatą tradycją pocztową. Przez lata ,,od zajazdu stacji pocztowej do małego urzędu pocztowego”.

Opracował: Donat Suchenek

Źródła:

„Zajazd pocztowy z końca XVIII w. w Kroczewie” w: ,,Karczmy i zajazdy polskie”- T. Chrzanowski -1958 r.

„400 - lat Poczty Polskiej” Wydanie okolicznościowe Ministerstwa Łączności - 1958 r.

„Geneza i rozwój komunikacji pocztowej na ziemiach polskich” - L. Zimowski -1976 r.

„Mapa Pocztowa Królestwa Polskiego” z 1899 r. i ,,Plan dla Urzędu Pocztowego Płock

z pocz. XIX w.” ze zbiorów Archiwum Muzeum Poczty i Telekomunikacji Polskiej - Wrocław.

„Stacja pocztowa w Tarczynie” - ze zbiorów MDK Tarczyn / ,,Wiadomości Tarczyńskie”

nr 4/5(158/9) IV-V 2008 r.

Foto: zbiory prywatne.